Jak počítat otočky
Jak počítat otočky (závity) spirálek :
Mohlo by se zdát, že to nebude nic složitého, spočítat otočky na spirálce. Prostě kouknu a vidím. Pro většinu z vás nejspíš ne, ale přesto jsem se poměrně často setkal s tím, že v tom byl guláš a dokonce i někteří výrobci spirálek neuvádí počet otoček správně.
V čem je zakopaný pes?
Příčinou toho, že se v počtu otoček často chybuje, bude nejspíš jistá zajímavost...
Nejdříve si ale dovolím něco definovat. Kde je na spirálce "nahoře" a kde "dole":
Pohled shora:
A pohled zdola takto:
U spirálky, která má nožičky u sebe, řekněme, že...
vršek je toto:
a spodek toto:
Je možné, že zmatky nastávají při pohledu zespodu, kdy někdo chybně započítává i nožičky. Na spirálce pak napočítá pět "obloučků", ale při pohledu shora je jasné, že jsou jen čtyři.
Jak se v tom tedy jednoduše vyznat?
V podstatě stačí když si uvědomíme, co to ten závit/otočka vlastně je. Omlouvám se, pokud vám to přijde příliš banální, ale bez toho bychom se nikam nepohnuli.
Otočkou nebo závitem nazýváme ovinutí/otočení jednou kolem dokola. Kolo (kruh, kružnice), jak je určitě také jasně, má 360 stupňů. Ovinutí trnu drátem jednou dokola opravdu znamená to, že drát opíše plných 360 stupňů.
90 stupňů:
180 stupňů (půlotočka):
270 stupňů:
360 stupňů (jedna otočka):
540 stupňů (1,5 otočky):
720 stupňů (dvě otočky):
4 x 360 stupňů (čtyři otočky):
4x360 + 180 stupňů (4,5 otočky):
Pevně věřím, že z těchto fotek je to již každému naprosto jasné. V podstatě stačí spočítat obloučky při pohledu shora. Je to jediný logický a správný způsob, ovšem pokud Vám vyhovuje způsob jiný, tak Vám samozřejmě nebráním počítat si otočky po svém, ale TD Coils se určitě bude držet reality. 🙂
Díky za přečtení a ještě pro opáčko přidávám fotku způsobu vinutí (pravotočivé/levotočivé), kterou doporučuji se řídit při výběru varianty (A, B, C):
Ať slouží!
Petr
TD Coils