O drátech

Zde budu postupně přidávat články o spirálkách a drátech obecně. Budou zde informace o doporučeném způsobu péče o ně, nebo praktické tipy a triky.

Jak počítat otočky

Jak počítat otočky

Jak počítat otočky (závity) spirálek :

Mohlo by se zdát, že to nebude nic složitého, spočítat otočky na spirálce. Prostě kouknu a vidím. Pro většinu z vás nejspíš ne, ale přesto jsem se poměrně často setkal s tím, že v tom byl guláš a dokonce i někteří výrobci spirálek neuvádí počet otoček správně. 

V čem je zakopaný pes? 

Příčinou toho, že se v počtu otoček často chybuje, bude nejspíš jistá zajímavost...

Nejdříve si ale dovolím něco definovat. Kde je na spirálce "nahoře" a kde "dole":

Pohled shora:

zeshora čísla

A pohled zdola takto: 

zespodu čísla

U spirálky, která má nožičky u sebe, řekněme, že...

vršek je toto:

4apul zeshora

a spodek toto: 

4 a pul zespodu

Je možné, že zmatky nastávají při pohledu zespodu, kdy někdo chybně započítává i nožičky. Na spirálce pak napočítá pět "obloučků", ale při pohledu shora je jasné, že jsou jen čtyři.

Jak se v tom tedy jednoduše vyznat? 

V podstatě stačí když si uvědomíme, co to ten závit/otočka vlastně je. Omlouvám se, pokud vám to přijde příliš banální, ale bez toho bychom se nikam nepohnuli. 

Otočkou nebo závitem nazýváme ovinutí/otočení jednou kolem dokola. Kolo (kruh, kružnice), jak je určitě také jasně, má 360 stupňů. Ovinutí trnu drátem jednou dokola opravdu znamená to, že drát opíše plných 360 stupňů.

90 stupňů:

90

180 stupňů (půlotočka): 

180

270 stupňů: 

270

360 stupňů (jedna otočka):

360

540 stupňů (1,5 otočky):

540

720 stupňů (dvě otočky):

2x360

4 x 360 stupňů (čtyři otočky):

4c360

4x360 + 180 stupňů (4,5 otočky):

4x360+180

Pevně věřím, že z těchto fotek je to již každému naprosto jasné. V podstatě stačí spočítat obloučky při pohledu shora. Je to jediný logický a správný způsob, ovšem pokud Vám vyhovuje způsob jiný, tak Vám samozřejmě nebráním počítat si otočky po svém, ale TD Coils se určitě bude držet reality. 🙂

Díky za přečtení a ještě pro opáčko přidávám fotku způsobu vinutí (pravotočivé/levotočivé), kterou doporučuji se řídit při výběru varianty (A, B, C):

IMG_20231103_170928039~2

Ať slouží!

Petr 

TD Coils 

Malý chemik - test nichromu

Přátelé, výsledky laboratorních testů drátů jsou na světě. 🧪 Předně je důležité zmínit, že nejspíš neexistují nějaké závazné normy, které by bylo nutné dodržovat při výrobě drátů...

Holé dráty na cívce

Vážený čtenáři,

Nejsem si jistý, jak tomu říkáš...holý drát, obyčejný drát, jednoduchý, nebo proste jen DRÁT.

Ano, je to tak, rozhodl jsem se uspokojit velkou poptávku po kvalitních drátech pro tvorbu vlastních spirálek. Psalo mi hodně lidí, že by rádi měli možnost koupit pár metrů drátu, který používám. Prosím :)

Jak určitě víš, tak kvalita materiálu je pro mě priorita. Je nejspíš na stejné úrovni, jako kvalita zpracování. Každopádně si můžeš být jistý, že když si objednáš drát od TD Coils, tak je to ten samý drát, ze kterého vyrábím spirálky a komplexní dráty.

10 metrů by Ti mělo stačit na témeř 100 kusů spirálek. Pečlivé navinutí na dřevěnou cívku s dírkami pro uchycení volného konce Ti zaručí příjemnou práci. Kontrola kvality, nebo třeba čištění v ultrazvukové čističce je samozřejmostí.

Ohledně věčného boje mezi dvěma tábory - holodráteníky a claptonisty, tak myslím, že můžeme uzavřít mír. Alespoň já osobně jsem v tomto sporu nalezl tímto krokem klid.

Když už holý drát, tak tady je kvalitní, za rozumnou cenu.

Na mém názoru, že do každého atomizéru lze najít něco lepšího, než obyčejný drát, se nic nemění. Zároveň chápu všechny důvody pro jeho používání.

Díky za dočtení a přeji, ať slouží!

Petr

TD Coils

Jak se o produkty TD Coils starat

Jedním z nejčastějších dotazů ohledně spirálek z dílny TD Coils je: "Jak dlouho mi vydrží?"  A s tím související: "Jak se mám o ty spirálky starat?"   Pokusím se vyj...