Malý chemik - test nichromu
Přátelé,
výsledky laboratorních testů drátů jsou na světě. 🧪
Předně je důležité zmínit, že nejspíš neexistují nějaké závazné normy, které by bylo nutné dodržovat při výrobě drátů pro naše účely. 🚫
Nicméně, na test jsem dával dva vzorky (28ga Ni80).
Jeden od svého dodavatele (vzorek "A" - původ USA) a druhý jsem koupil v místním shopu (vzorek "B" - Čína...nebudu jmenovat značku...prostě černý s červeným 😉)
Výsledky nejsou s kulatým razítkem a aby si kamarád udržel své místo, tak ani nemůžu prozradit, kde se to měřilo. Určitě si někdo bude říkat, že jsem si to vycucal z prstu... 🤷
Ještě dodám, že Ni80 je název pro slitinu niklu a chromu. "80% niklu, 20% chromu" Ve skutečnosti je nejspíš i žádoucí, aby slitina nějaké příměsi měla (zinek, mangan, železo, měď). Jak jsem psal výše - není norma. 🔍
Výtažek z výsledků:
1. a to je i nejdůležitější - ani jeden vzorek neobsahoval vyloženě nebezpečné prvky (arzen, olovo, kadmium, berillium) v množství detekovatelném použitým postupem měření (řádově desetitisícina procenta)
2. součet procent obsahu niklu a chromu byl "A" 94,4%, "B" 93,4
3. vzorek "A" obsahoval o trochu více manganu, o trochu méně kobaltu
Co z toho vyplývá? Přiznejme si, že v podstatě nic zásadního. Což je vlastně dobře. Nebezpečné kovy se (v měřeném rozsahu) nenašly ani v jednom drátu. Podle výsledků není možné říct, že jeden drát je vyloženě lepší, než druhý, ani jestli je "zdravější". Jsou rozdíly v obsahu hlavních prvků (Ni Cr), ale i příměsí.
Tyto rozdíly pak spolu s "hladkostí/drsností" povrchu (viz "vědecká minisérie" - příspěvek na FB TD Coils před pár lety) ovlivňují vlastnosti drátu - jak se s ním pracuje, jak podává chuť, jak dlouho vydrží.
Nezbývá, než zkoušet, hledat, objevovat...a určitě nebudu sám, když řeknu, že je to právě to hledání, které mě na vapingu baví.
Mějte se dobře!
Petr